Dubaj s velkou pompou otevřela Burdž Dubaj, nejvyšší stavbu světa - Aktuálně o SAE | Co se děje v Emirátech

emiraty-bg-header-title.png
     
         
Blogy »

Dubaj s velkou pompou otevřela Burdž Dubaj, nejvyšší stavbu světa

Slavnostní ceremoniál k otevření mrakodrapu Burdž Dubaj s napětím očekával celý svět. O stavbě se  mluvilo v superlativech ještě v době, kdy zdaleka nebyla dokončena. V pondělí 4. ledna se ale zvědavci dočkali, Dubaj ukázala světu budovu, jejíž špička se nachází ve výšce neuvěřitelných 828 metrů od země.

Nejvyšší mrakodrap světa byl v médiích od té doby, co se o něm začaly šířit zvěsti, nazýván Burdž Dubaj, emirát však těsně před slavnostním otevřením avizoval, že se velkolepá stavba bude jmenovat Burdž Chalífa podle prezidenta Spojených arabských emirátů šajcha Chalífa bin Zajda Nahajána. Název Burdž Dubaj se ale během let čekání na novou nejvyšší stavbu světa ujal natolik, že se teď médiím a lidem špatně zvyká na označení Burdž Chalífa.

Výšku 828 metrů si běžný člověk asi těžko představí. Když se ale řekne, že je mrakodrap stejně vysoký jako čtrnáct Petřínských rozhleden postavených na sebe, dostáváme už bližší představu o tom, jak monumentálním architektonickým výtvorem Burdž Dubaj je. Základy budovy se nachází v hloubce padesáti metrů pod zemí, a aby se stavba vůbec udržela ve vzpřímeném stavu, je v podloží přichycena 192 pilíři. Burdž Dubaj má 162 pater a v jejím interiéru se nachází 57 výtahů a osm eskalátorů. Velkým nepřítelem tak vysoké stavby je vítr, a proto je její konstrukce koncipována tak, že se může ve větru otáčet až o sto dvacet stupňů.

S výstavbou mrakodrapu začal emirát Dubaj v září roku 2004. Za hlavního architekta si vybral Američana Adriana Smitha z Chicaga, který se při designu celé stavby nechal inspirovat květinou Hymenocallis, která je v Dubaji velice oblíbená. Půdorys Burdž Dubaje připomíná rozvinutý květ právě této květiny. Náklady na stavbu se nakonec vyšplhaly na zhruba čtyři miliardy dolarů a na výstavbě mrakodrapu se celkem podílelo dvanáct tisíc lidí. Ještě před tím, než svět zasáhla ekonomická krize, jste si mohli metr čtvereční v nejvyšším mrakodrapu světa pořídit za zhruba dvacet tisíc amerických dolarů. Pod vlivem krize však byla Dubaj nucena jít s cenami dolů, takže v této chvíli vyjde metr čtvereční asi na polovinu původní ceny.

 

 
 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Garantujeme nejnižší ceny

Proč cestovat s Travel.cz

  • 200.000+ zájezdů na jedné adrese
  • Garantujeme nejnižší cenu na trhu
  • Máme vždy aktualizované nabídky zájezdů
  • Nabízíme i rezervace hotelů a letenek za výhodné ceny
  • Individualní plánování dovolené - dovolená na míru
 

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje